poniedziałek, 1 lipca 2013

Opera "Katibu di Shon"

Z dumą i radością przedstawiam dziś swoją pracę - scenografię, kostiumy oraz prezentację multimedialną fotografii - do pierwszej w historii opery w języku Papiamento, której światowa premiera odbędzie się wieczorem, 1 lipca 2013 r w Amsterdamie dla upamiętnienia 150. rocznicy obalenia niewolnictwa w Holandii.


"Katibu di Shon" przygotowywana przez Nationale Reisopera w Amsterdamie na 1 lipca 2013 r. jest częścią rozszerzonego programu odbywającego się co roku festiwalu Keti Koti, którym Holandia upamiętnia zniesienie niewolnictwa w byłych koloniach holenderskich Surinamu i Antylach Holenderskich (1 lipca 1863).
Opera to fikcyjna opowieść oparta na historycznym buncie niewolników, który miał miejsce 17 sierpnia 1795 na Curaçao, jednej z wysp Antyli Holenderskich leżącej u wybrzeży Wenezueli. Podstawą do libretta jest powieść „Niewolnik i Pan” autorstwa Carela de Haseth, opisująca historię właściciela niewolników Wilmu i niewolnika Luisa, którzy dorastają na plantacji razem jak bracia i zakochują się w tej samej niewolnicy Anicie. Ona kocha obu, ale w końcu wybiera Luisa. Mężczyźni stają się wrogami. Walka pomiędzy władzą a bezsilnością w relacjach międzyludzkich wzmocnonia zostaje przez wybuch buntu niewolników. Po jego zgładzeniu Luis jest skazany na śmierć i osadzony w więzieniu w Fort Amsterdam. W dramatycznym końcu obaj jednoczą się jako istoty ludzkie.
Pierwsza w historii opera w języku Papiamento przygotowywana była przez kilka lat z inicjatywy śpiewaczki Tanii Kross (mezzosopran), którą łączy niezwykła historia z autorem powieści Carelem de Haseth. Ich przodkowie pochodzą z tej samej plantacji – rodzina Tani była niewolnikami, a Carel - ich właścicielami. Muzyka skomponował pochodzący z Surinamu Corsen Randal".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz